Archiwa

Start projektu

Czym jest projekt „Zamiana”? Być może osoby, które odwiedzają moją stronę już od jakiegoś czasu domyślą się po samym tytule. Dla reszty zacytuję tutaj dwie notki, które napisałem jesienią 2006. Niecierpliwym polecam przejście od razu na sam koniec.

Na chuj mi dom w prowincji Saskatchewan?
Wczoraj stało się jakoś tak, że znalazłem się w autobusie, w którym o mały włos bym nie był, bo do ostatniej chwili wahałem się pomiędzy dwoma scenariuszami „jechać na fajne zajęcia” oraz „zostać w domu i nadrabiać to, co jest do nadrobienia”, aż w końcu wybrałem ten pierwszy (i nie żałuję!). Jednak nie będę tutaj pisał ani o zajęciach (które były fajne), ani o tym co planowałem robić w domu (bo to średnio porywające dla osób które nie są mną), tylko skupię się na tym, co leżało na brudnej podłodze autobusu linii 506. Nie planuję zbyt długo budować w tym miejscu napięcia, co by rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami czytelnika, a faktem zastanym nie okazał się zbyt duży. Tak więc leżał spinacz. Jakoś tak się złożyło, że sprawił on iż przypomniałem sobie o pewnym sprytnym człowieku, który zamienił mały czerwony spinacz na dom jednorodzinny. To znaczy nie tak od razu. Najpierw oddał go w zamian za długopis, który potem wymienił na jakiś uchwyt, następnie na sprzęt do grillowania, generator prądu, zestaw imprezowy, skuter śnieżny, wycieczkę do Yahk, samochód, kontrakt muzyczny, rok darmowego mieszkania w Phoenix, jeden wieczór z Alice Cooper, śnieżny globus, rolę w filmie i w końcu na dom jednorodzinny w miejscowości Kipling w prowincji Saskatchewan. Zauważyłem, że ten spinacz, leżący sobie tak niewinnie na podłodze, działa na mnie jakoś niezwykle inspirująco, ale jako że często zdarza mi się tak, że jakiś niepozorny obiekt, słowo, czy wydarzenie generuje w mojej głowie trudno kontrolowalny strumień myśli, to czym prędzej zdusiłem ten dziwny pomysł, który zaczął mi gdzieś tam kiełkować i skupiłem się na innych sprawach. Do czasu. Kilka godzin później, w przerwie fajnych zajęć na które tak bardzo pędziłem, na blacie szkolnej ławki znalazłem kolejny mały przedmiot. I nie byłoby tego tekstu, gdyby drugim przedmiotem nie okazał się również spinacz. Ponownie zdusiłem kiełkujący w mojej głowie pomysł i znowu zająłem się innymi sprawami. Pomyślałem sobie „do trzech razy sztuka”, jednak trzeci raz nie nastąpił. Czekałem minuty, kwadranse, godziny, aż w końcu następnego dnia zdecydowałem się napisać ten tekst i zadać sobie kluczowe pytanie. Na chuj mi dom w prowincji Saskatchewan?

Trzeci
Napisałem maila do wspomnianego już Kyle’a, który dokonał cudów przy pomocy jednego małego czerwonego spinacza. Byłem ciekaw jak zapatruje się na osoby chcące zrealizować podobny projekt i czy miałby coś przeciwko. Jak sam kiedyś napisał, istnieje dziecięca zabawa oparta na takim samym mechanizmie, a on po prostu (a może aż? – proste i genialne!) przeniósł ją na większa skalę i do sieci. Dziś otrzymałem maila z odpowiedzią. Była prosta, lecz treściwa „go for it! have fun,”. Czy to mój trzeci znak?

Teraz chyba już dla wszystkich jest jasne co planuję zrobić. Projekt „Zamiana” nieprzypadkowo wystartował właśnie dziś. Trzeciego kwietnia obchodzę bowiem swoje 22 urodziny, a chciałem żeby wszystko rozpoczęło się od jakiejś symbolicznej daty. Mógł to być Nowy Rok czy jakakolwiek inna okazja, ale doszedłem do wniosku, że najciekawiej będzie zacząć właśnie 3 kwietnia, a zakończyć dwadzieścia dwie wymiany później. Nie chodzi tutaj o dojście do przedmiotu o jakiejś niezwykłej wartości, a raczej o pewną przygodę, sprawdzenie dokąd to wszystko mnie zaprowadzi.

A teraz obiecane wyjaśnienie dla niecierpliwych.

„Zamiana” – celem projektu jest dokonanie dwudziestu dwóch zamian jednego przedmiotu na inny i sprawdzenie dokąd mnie to zaprowadzi. Zacznę od czegoś o relatywnie niskiej wartości i wymienię to na coś nieco bardziej wartościowego. Z nowo zdobytym przedmiotem postąpię w identyczny sposób i tak w sumie dwadzieścia dwa razy.

I właśnie tak to się zaczęło. A jak się skończy? Zobaczymy.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>